Aktuality

Naplňujeme scénáře mladých talentů

Téma

ESG

Publikováno

11. 10. 2022

Čtení

3 min

Sdílet

Podpora české kultury je pro nás klíčovým závazkem. Na začátku podzimu jsme se stali dlouhodobým partnerem České filharmonie, jednoho z největších klenotů české kulturní tradice. Naše podpora je realizována konkrétním vzdělávacím programem, Společným orchestrem žáků ZUŠ a hráčů České filharmonie. V rámci projektu společně s Českou filharmonií podpoříme mladé talentované hudebníky, kteří budou své nadání rozvíjet po boku zkušených filharmoniků. Vrcholem bude 26. června 2023 společný koncert ve Dvořákově síni pražského Rudolfina

Společný orchestr vzniká ve spolupráci České filharmonie a Asociace základních uměleckých škol (AZUŠ ČR) už od roku 2014. Každým rokem se ho účastní třicítka filharmoniků a na šest desítek žáků ZUŠ, kteří jsou do programu vybíráni z jednotlivých krajů České republiky. Od ledna do června se pak budou všichni potkávat na přípravných zkouškách a nacvičovat společné vystoupení pro velké publikum Dvořákovy síně.

„Snažíme se vždy podporovat takové projekty, které dávají smysl, vidíme jejich přínos a jsou skutečně adresné. A projekt Společného orchestru v České filharmonii toto všechno splňuje. Účastní se ho na šedesát talentovaných hudebníků, převážně ve věku od 12 do 18 let, kteří už od útlého dětství se svými učiteli na ZUŠ poctivě cvičí a hudba se jim stala zálibou a pro některé z nich i profesní životní cestou,“ říká spolumajitel a zakladatel investiční skupiny Progresus, Lukáš Zrůst a dodává: „I ti nejtalentovanější žáci bohužel v tomto věku hru na hudební nástroje opouští, a proto je potřeba s nimi velmi cíleně pracovat a motivovat je. A co může být větší motivací než mít příležitost usednout vedle zkušeného filharmonika, učit se od něj, a nakonec předvést své umění v českém kulturním svatostánku po jejich boku před nabitým sálem. Je také poměrně velké množství dětí, které z finančních důvodů nemohou svůj talent plně rozvíjet, a právě i ty chceme podporovat na jejich vysněné cestě. Žádný dobrý scénář dle mého nesmí zůstat jen na papíře. Nemohu se dočkat, až se Rudolfinum v červnu rozezní tóny mladých talentů.“

Výběr účastníků projektu je pouze a jen na spolupracujících základních uměleckých školách, které jsou nejlépe informovány o schopnostech a motivaci svých žáků. Některé z účastníků projektu vede později jejich cesta do České studentské filharmonie, Orchestrální akademie, a dokonce i přímo do České filharmonie.

„Vstoupit do Společného orchestru žáků ZUŠ a hudebníků České filharmonie je velkou výzvou jak pro začínající generaci umělců, tak pro profesionály. Každý z mladých účastníků tohoto projektu musí mít velké odhodlání a chuť na sobě pracovat, touhu rozvíjet svůj talent a být nadšený ze společného tvoření,“ říká Petr Kadlec, vedoucí oddělení vzdělávacích programů České filharmonie. „Jedni svůj život hudbě už zasvětili a ti mladší mají jedinečnou příležitost vidět, a především zažít na vlastní kůži krásu hudební spolupráce pod taktovkou vynikajících dirigentů. Prvním z nich byl šéfdirigent Jiří Bělohlávek, který se Společným orchestrem intenzivně pracoval v letech 2014–2016, a na jeho práci navázal současný pan dirigent, Petr Altrichter. Ba co víc, pro některé děti je účast v projektu dokonce osudová a po absolvování Společného orchestru se hudbu vyberou jako svoje budoucí povolání,“ dodává Petr Kadlec.