Aktuality

Martin Skalický vystoupil na konferenci e15 REsummit 2024

Téma

Konference

Publikováno

14. 05. 2024

Čtení

2 min

Sdílet

Martin Skalický, předseda poradenského týmu skupiny Progresus, vystoupil na konferenci e15 REsummit 2024 zaměřené na nejnovější trendy ve výstavbě, udržitelnosti a digitálních technologiích, které ovlivní budoucnost developmentu v Česku. V panelové debatě na téma financování a investice do nemovitostí diskutující řešili mimo jiné oživení investičních a developerských trhů po letech stagnace.

Investice do nemovitostí by neměla chybět v portfoliu žádného investora. Jejich úloha není primárně pobíjet inflaci, je to úžasný dlouhodobý stabilizační prvek. Když se zadaří, že dokáže soupeřit s inflací, tak jedině dobře,” prohlásil hned na úvod Martin Skalický. Následně reagoval na porovnání kvalifikovaných a retailových investorů na českém trhu: “To jsou dva zcela odlišné tábory. Retailový investor má minimum zkušeností, vše za něj musí odehrát ten regulovaný subjekt, příslušný fond. Charakterově se retailový investor vyznačuje poměrně dlouhou stabilitou a stálostí, často spoří na důchod. Jeho mentalita není o dynamice, ale o nastartování nějakého režimu, na kterém pak setrvává. Na druhou stranu u kvalifikovaného investora se předpokládá nějaká znalost a daleko dynamičtější přístup k práci se svými penězi.

Dalším tématem diskuze bylo ochlazení poptávky pronájmů skladů, kdy Martin Skalický porovnal český trh s nizozemským, kde jsou dnes industriální haly významným tvůrcem HDP: “Přesto jsem v Holandsku neměl pocit, že bych jezdil kolem samých průmyslových hal. Tento byznys má obrovský dlouhodobý potenciál. Spíše než házení klacků pod nohy bych přivítal nějaké nasměrování tak, aby z tohoto sektoru mohly být viditelné příspěvky do struktury HDP i u nás. V závěrečné diskuzi věnované českým investorům na trhu pak doplnil, že byť je rovněž spokojen se zvyšujícím se podílem českého kapitálu na trhu, vnímá jako klíčové, aby zahraniční kapitál tvořil alespoň malé procento investic, protože pouze tak je možné se srovnávat se zahraničním trhem.

Celou diskuzi Martina Skalického, Radka Kučery (zakladatele Grafton Property Partners) a Jiřího Hrbáčka (portfolio manažera a místopředsedu představenstva Realitního fondu WOOD & Company), stejně jako diskuze dalších hostů, můžete zhlédnout v záznamu z konference zde.