fbxl

Vstupujeme do industriálního developmentu s německým GARBE

5. 12. 2022

Zahájili jsme strategickou spolupráci s GARBE Real Estate CEE. Prvním společným projektem bude výstavba industriální haly v Klášterci nad Ohří o celkové ploše 20 815 metrů čtverečních, jejíž hodnota dosáhne zhruba 30 milionů eur.

Skupina Progresus ve spolupráci s Halcyon Capital Partners vstoupila do prvního velkého projektu s německým gigantem GARBE Industrial Real Estate CEE, specializujícím se na logistické a průmyslové nemovitosti. V dobře situované průmyslové zóně Verne u Klášterce nad Ohří společně vybudujeme na ploše o výměře 45 442 metrů čtverečních logistické centrum GARBE Park Chomutov II s užitnou plochou přesahující 20 tisíc metrů čtverečních. Stavební práce začnou v prvních měsících roku 2023 a nová budova bude splňovat nejvyšší ESG standardy udržitelné výstavby průmyslových nemovitostí dle certifikace BREEAM na úrovni Excellent.

Industriální nemovitosti jsou velkou příležitostí pro investování

„Více než půlroční vyjednávání byla úspěšná.  Za nás tak mohu oznámit začátek dlouhodobého partnerství s přední mezinárodní společností GARBE, se kterou budeme v následujících letech pracovat na budování logistických nemovitostí v České republice,“ říká Lukáš Zrůst, spolumajitel Progresus. „GARBE klade stejně jako my velký důraz na dlouhodobost a ESG a nemusíme tak z našich vysokých standardů ustupovat ani při vstupu skupiny do světa industriálních nemovitostí. V rámci diverzifikace skupinových aktivit představují logistické nemovitost na trhu s omezenou nabídkou a mimořádně vysokou poptávkou velmi zajímavý segment a velkou příležitost, do které plánujeme v dalších letech investovat. Práce na prvním projektu budou zahájeny v prvních měsících příštího roku a stavba bude dokončena v roce 2023. Abychom předešli logickým dotazům ze strany médií, konkrétního nájemce v GARBE Park Chomutov II zveřejníme v prvním čtvrtletí příštího roku,“ dodává Lukáš Zrůst.

Strategické partnerství s těmi nejsilnějšími

„Jsme rádi, že můžeme oznámit první společný projekt se společnostmi Progresus a Halcyon,“ uvádí Martin Stratov, Business Development Director společnosti GARBE Česká republika a Slovensko a dodává: „Rodina našich průmyslových areálů se rozroste o druhý areál v severozápadních Čechách – GARBE Park Chomutov II. I nadále rosteme a nyní máme navíc na své straně silného investičního partnera. Tento developerský projekt bude samozřejmě splňovat naše nejvyšší standardy z hlediska kvality, udržitelnosti a služeb zákazníkům.“

GARBE Park Chomutov II naváže na již existující průmyslovou zónu GARBE Park Chomutov v Chomutově s celkovou hrubou pronajímatelnou plochou 30 000 metrů čtverečních (GLA). Nový developerský projekt v průmyslové zóně Verne u Klášterce nad Ohří zvýší současnou plochu o dalších 20 815 metrů čtverečních.

„Těší nás, že se podařilo zorganizovat tento společný podnik s dynamicky se rozvíjející skupinou Progresus, námi a zavedeným a uznávaným evropským developerem GARBE. Díky vynikající spolupráci jsme velice rychle realizovali první akvizici pozemku v Klášterci nad Ohří a můžeme začít stavět. Organizace prvního lokálního ekvity partnerství pro GARBE na trhu střední a východní Evropy navíc ukazuje naši schopnost spolupracovat s předními mezinárodními i lokálními partnery a můžeme nadále na společné cestě s Progresus a Garbe rozšiřovat portfolio zorganizovaných projektů v oblasti logistiky a lehkého průmyslu. V neposlední řadě si moc vážíme opravdu intenzivní práce všech dalších poradců, partnerů a protistran v první společné transakci,“ říká na závěr zakladatel a partner v Halcyon Capital Partners, Radek Kučera.

Role partnerů

Majoritní financování projektu zajišťuje skupina Progresus kombinací několika zdrojů, především pak vlastní ekvitou a úvěrovým financováním. Pro další plánované projekty bude Progresus využívat vlastní ekvitu, úvěrové financování, fondy kvalifikovaných investorů a co-investory. Helcyon Capital Partners je partnerem projektu, poradcem a co-organizátorem celé transakce. Developerem a spoluinvestorem celého projektu pak německý GARBE Industrial Real Estate.

Atraktivní lokalita je zásadní

Průmyslové nemovitosti situované v blízkosti německých hranic jsou dlouhodobě velmi žádané. Zóna Verne v Klášterci nad Ohří těží z dostupné kvalifikované pracovní síly, česko-německého obchodu a své polohy. GARBE Park Chomutov II vznikne konkrétně v blízkosti hlavních tahů silnice R13 a dálnice D7 vedoucí přímo do Německa. Díky tomu je lokalita vhodná pro mezinárodní společnosti, kterým umožňuje snadný přístup na řadu klíčových evropských trhů.

GARBE Industrial Real Estate

Je významnou developerskou skupinou specializující se na logistické a průmyslové nemovitosti v Evropě. Sídlí v Hamburku a na trhu úspěšně působí již 25 let. Za tuto dobu se stala klíčovým partnerem pro firmy poskytující služby v rámci dopravního, logistického a výrobního průmyslu. Logistické portfolio GARBE Industrial Real Estate tvoří více než 5,3 mil. m2 ve 194 developerských projektech, v 6 zemích a spravuje aktiva vlastního kapitálu a svých partnerských investorů v hodnotě přesahující 10 miliard EUR. GARBE Industrial Real Estate je dceřinou společností rodinné realitní společnosti GARBE založené již v roce 1965 panem Berhhardem Garbem.

Halcyon Capital Partners

Společnost Halcyon se od založení v roce 2020 specializuje na nemovitostí investice a financování a její tým se historicky podílel na transakcích přesahujících objem 2 miliardy EUR. Firma má vlastní developerské portfolio v objemu cca 150 milionů eur. Jako poradce zastupuje jak soukromé regionální, tak mezinárodní institucionální investory. Pro několik předních realitních developerů ve střední a východní Evropě je fundraisingovým partnerem.

Další aktuality

More news