fbxl

Stali jsme se partnerem výzkumného institutu INDRC neurologa Martina Tolara

16. 02. 2023

Cílená podpora vědy a výzkumu a snaha o dlouhodobé zkvalitňování života v naší společnosti. Hlavně o tom je naše nově navázaná spolupráce s mezinárodním vědeckým institutem INDRC, založeným předním českým neurologem a vědcem Martinem Tolarem. Výzkum institutu se specializuje na celou škálu neurodegenerativních onemocnění, mezi než patří také Alzheimerova choroba, kterou jen v Česku trpí přes 160 000 obyvatel. Americká společnost Alzheon Martina Tolara v současnosti vyvíjí v Bostonu lék právě na to toto onemocnění. Výsledky klinických studií jsou velice slibné.

Neziskový vědecký institut INDRC (International Neurodegenerative Disorders Research Centre) a jeho aktivity jsme s velkým zájmem sledovali už od jeho vzniku v roce 2021.

V září roku 2022 jsme se zúčastnili zcela unikátní vědecké konference, která do Prahy přivedla a propojila nejvýznamnější neurology zabývající se výzkumem a léčbou Alzheimerovy nemoci a dalších přidružených neurodegenerativních onemocnění s výzkumníky soustřeďujícími se na umělou inteligenci. Celé akce se zúčastnili špičkoví vědci v oboru neurologie z prestižních evropských a amerických univerzit, odborníci na ML (machine learning/strojové učení) a specialisté na AI (artificial inteligence/umělou inteligenci) s cílem urychlit zpracování dat o mozku a jeho poruchách a výstup využít zpět k výzkumu Alzheimerovy nemoci. Konečným cílem je nalezení funkční diagnózy, léčby i prevence nemoci v co nejrychlejším čase.

Konference v Praze odstartovala intenzivní spolupráci odborníků, kteří se nyní setkávají na pravidelných vědeckých jednáních organizovaných INDRC, sdělují si své zkušenosti z předchozích vědeckých projektů, a formují tak směry nových projektů INDRC i dalších institucí a jejich spolupracovníků.

Je pro mne neobyčejnou radostí být „u zrodu“ tolika skvělých myšlenek a nápadů členů INDRC vědecké rady a v rámci pravidelných jednání sledovat jejich upřímnou snahu hledat a nalézat nové cesty vědeckého bádání s využitím moderních technologií. Cílem je přicházet s novými a dosud nevídanými inovativními postupy vedoucími k léčbě neurodegenerativních onemocnění,“ říká Lenka Uldrijanová, výkonná ředitelka INDRC, z.ú.

„Tým odborníků sdružených v institutu INDRC odvádí neskutečnou práci, jejich poznatky znamenají naději pro stovky tisíc, možná i miliony pacientů, kteří trpí různými neurodegenerativními onemocněními. S Martinem Tolarem jsem měl tu čest se seznámit již v počátcích fungování institutu. Jeho odborné znalosti a verva, s jakou jde například do výzkumu léku proti Alzheimerově chorobě, je skutečně inspirativní. Jsem strašně rád, že Progresus může posun v tomto oboru, který znamená obrovskou naději a zároveň také neskutečný rozvoj vědeckých schopností lidstva, finančně podpořit,“ říká Lukáš Foral, spolumajitel Progresus.

Alzheimerova choroba je neurodegenerativním onemocněním projevujícím se ztrátou nervových buněk v některých částech mozku. Nemoc bývá nejčastější příčinou demence, která se v různých formách vyskytuje u více než 7 milionů obyvatel Evropy. Podle kvalifikovaných odhadů Mezinárodního sdružení pro Alzheimerovu chorobu (ADI) potřebovalo v roce 2013 dlouhodobou péči asi 35 milionů nemocných lidí na celém světě. V současnosti proti nemoci neexistuje žádný účinný lék. To by se ale díky práci týmu vědců pod vedením Martina Tolara v rámci jeho společnosti Alzheon mohlo změnit. Výzkumný tým má totiž v současné době za sebou již několik úspěšných fází klinických studií zázračného léku. Nyní je tým v poslední fázi studií a výsledky působí velmi nadějně. Jsme velice rádi, že prostřednictvím našeho partnerství s institutem INDRC můžeme napomoci rozvoji vědeckých poznatků v oboru, který znamená nadějnou a zdravější budoucnost nás všech.

Další aktuality

More news