fbxl

Silná industriální výstavba pokračuje, rostly i ceny nájemného. První kvartál překvapil i experty. 

2. 06. 2023

Ferdinand Hlobil, člen naší investiční komise a nemovitostní expert, shrnuje výsledky čtvrtletní výsledky trhu průmyslových nemovitostí v našem podcastu Business Voice Industrial Insight. 

Z nejnovějších dat jednoznačně vyplývá pozitivní trend v odvětví industriálních nemovitostí. V prvním kvartálu letošního roku dosáhla nová výstavba průmyslových nemovitostí v České republice objemu 217 900 metrů čtverečních. Z meziročního srovnání tak vyplývá, že potenciál celého roku 2023 je zcela srovnatelný s loňským rokem, který patřil ve výstavbě industriálních nemovitostí k nejsilnějším v celé novodobé historii České republiky. Nejvíce se stavebně rozvíjely lokality v Ústeckém a Karlovarském kraji a na Severní Moravě v Ostravě.

Nadále přetrvává velký zájem o pronájem průmyslových a skladových ploch napříč celou republikou. Podepsané kontrakty nájemních ploch přesáhly 344 000 metrů čtverečních a největšími nájemci jsou pak společnosti z oblasti výroby a logistiky. Ti tvoří téměř 70 % podepsaných smluv. 

Celková velikost skladových a průmyslových ploch v nájemném trhu dosáhla v České republice úrovně 11 milionů metrů čtverečních. Přitom volné prostory k pronájmu tvoří pouze 1,4 % z tohoto objemu. „Celkově je nabídka velmi omezená, což znevýhodňuje při vyjednávání o nájemních kontraktech nájemce a rovněž nepodporuje rychlejší přísun zahraničního kapitálu,“ komentuje Ferdinand Hlobil a upozorňuje, že nájemci jednající o prodloužení stávajících kontraktů by měli být připraveni na výrazné zvyšování cen.

Další informace o čtvrtletních výsledcích trhu průmyslových nemovitostí a výhled experta Ferdinanda Hlobila na následující období můžete zjistit v podcastu Business Voice: Industrial Insight na YouTube nebo platformách Spotify či Apple Podcasts.

Zdroj dat: CBRE

Další aktuality

More news