fbxl

Progresus míří výš, chce postavit dřevěný mrakodrap

26. 07. 2022

Spoluzakladatelé skupiny Progresus Lukáš Zrůst a Lukáš Foral byli hosty rozhovoru pro Seznam Zprávy! 

Dřevostavby pro zdravější a spokojenější život dalších generací

Díky RD Rýmařov se stali největším developerem dřevěných rodinných domů v České republice. Jejich cílem je neustále zvyšovat podíl dřevostaveb v zemi pro zdravější budoucnost nás všech. Aktivity celé skupiny jsou však mnohem širší.

Mycelium – udržitelný materiál budoucnosti

Lukášové nestojí jen za RD Rýmařov. Nedávno založili společnost, která se věnuje progresivnímu výzkumu a pěstování mycelia hub, udržitelného materiálu, který může v budoucnu nahradit třeba polystyren.

Z mycelia dokážete udělat materiál, který má tvrdost cihly. Dá se vytvořit kopie sádrokartonové desky, polystyrenové desky, a navíc je tento materiál nehořlavý. Chceme tak postupně začít myceliem nahrazovat určité materiály,“ říká Lukáš Foral v rozhovoru.

Dřevěný mrakodrap

Zakladatelé v rozhovoru rovněž mluvili o jasném cíli do budoucna. 

„Další krok je výšková stavba v rámci systému dřevostaveb. Aktuálně v Česku můžeme jít kvůli požárním limitům pouze do čtvrtého patra. Teď se legislativně snažíme, abychom mohli jít výš. Líbilo by se nám postavit mrakodrap ze dřeva,“ představil v rozhovoru jasný plán Lukáš Zrůst.

Dřevěné výškové budovy se v mnoha evropských metropolích ukázaly jako řešení zvyšující se urbanizace měst i nutnosti dodržovat klimatické závazky. Proti výstavbě dřevěných výškových budov v České republice zatím stojí legislativa, oba Lukášové ale věří, že i to se brzy změní.

„Spojili jsme se s developery a architekty, kteří v Berlíně postavili budovy více než 80 metrů vysoké a museli projít stejným principem změn, jako jsou potřeba tady,“ doplňuje Lukáš Foral s tím, že v Německu a Rakousku k těmto změnám legislativy došlo během jediného roku.

Investice do udržitelného bydlení

Lukášové, kteří jsou parťáci nejen v práci, ale i v životě, dále mluvili o chystaných udržitelných developerských projektech v Praze a jejím okolí i možnostech investování.

Do rozhovoru o zdravějším bydlení pro další generace a plánech skupiny Progresus se zaposlouchejte již nyní v online rozhovoru.

Další aktuality

More news