fbxl

Naši zakladatelé v rozhovoru pro CzechCrunch

27. 10. 2022

O byznysu a strategii společnosti, o developerských projektech s RD Rýmařov, o dřevěném mrakodrapu, o využití podhoubí ve stavebnictví. O tom všem (a nejen tom) se v rozhovoru pro CzechCrunch rozpovídali Lukáš Zrůst a Lukáš Foral, zakladatelé naší skupiny Progresus.

Dynamický marketing skupiny Progresus překvapil i ta největší česká byznysová média, a tak není divu, že dvojrozhovor v CzechCrunch s našimi zakladateli byl opravdu informačně nabitý. „Kdo neklepe, tomu se neotvírá,” odpovídá Lukáš Zrůst v úvodu na to, že Progresus se na trh vyvalil jako velká voda a je vidět všude. Způsob, jakým se skupina objevuje napříč mediálním prostorem, může být na české prostředí příliš, nicméně v zahraničí je to běžná praxe. To potvrzuje i Lukáš Foral, který bohaté zkušenosti z oblasti investic a developerských projektů získal například i ve Spojených arabských emirátech. 

Postavit tak dřevěný mrakodrap… 

Impulsem k založení Progresus Invest Holding byla akvizice společnosti RD Rýmařov. „Když mi kamarád před šesti lety ukázal dřevostavby od RD Rýmařov, okamžitě se mi zalíbily a prohlásil jsem, že bych chtěl jednou takový podnik vlastnit,” vzpomíná Lukáš Zrůst, který na konci roku 2020 RD Rýmařov skutečně koupil. „Bylo mi jasné, že k němu budu potřebovat i developerskou divizi a že to pravděpodobně není poslední podnik, který budeme kupovat. A k tomu jsem potřeboval parťáka v podobě Lukáše,” dodává. Lukáš Foral na to konto odpovídá, že jejich rozhodnutí o společném budování firmy bylo to nejlepší, co kdy udělali. 

Jedním z cílů společnosti v oblasti dřevostaveb je postavit dřevěný mrakodrap, nicméně tomu v českém prostředí prozatím brání současná legislativa. Limit maximálně čtyř pater dřevostavby byl však už i u německých nebo rakouských sousedů prolomen. „Kreslíme a plánujeme a doufáme, že dřevěný mrakodrap zvládneme postavit do pěti let,” říká Lukáš Zrůst s tím, že se v projektu spojili s developery právě z Berlína a Vídně.

Udržitelnost hraje prim

Dřevo není jediným udržitelným materiálem, který je spjat se skupinou Progresus. Součástí jejího portfolia je totiž také společnost Mykilio, která se věnuje výzkumu a produkci houbového mycelia, přírodního materiálu budoucnosti. Jeho využití je široké, ať už v oblasti udržitelného stavitelství, nebo módního i bytového designu. „Už máme první produkty. Jedním z nich je ekologická varianta konvenční dřevotřísky. Testování nám ukázalo, že má vyšší požární odolnost,“ popisuje Lukáš Foral první klenot z dílny Mykilio.

Lukášové v rozhovoru mluvili také o další společnosti portfolia, jejíž úspěch je v posledních letech nepřehlédnutelný. O jaké společnosti je řeč? Je jí Harmonelo, které se zaměřuje na výzkum v oblasti střevního mikrobiomu a produkci probiotických doplňků na míru. „Na českém trhu chceme letos dosáhnout na obrat kolem miliardy korun. Navíc stále ladíme produkt, protože se ho snažíme mít maximálně bez konzervantů,” představuje cíle a plány Harmonela Lukáš Zrůst. 

Přečtěte si celý rozhovor v CzechCrunch zde.

Další aktuality

More news