fbxl

Jiří Buchal o výhodách dřevostaveb

5. 10. 2022

Vývoj stavebnin a energií je extrémní, hlásí server Lidovky.cz. Nejistá doba, vysoká inflace, růst cen a zdražování energií. To vše jsou nástrahy, které v současnosti trápí nejen jednotlivce, ale také stavební trh. Lidovky.cz na to konto zjišťovali, proč se vyplatí stavět ze dřeva. A k tématu měl co říci Jiří Buchal, generální ředitel našeho výrobního závodu RD Rýmařov, středoevropské jedničky na trhu.

Dřevostavby slibují i plní rychlou realizaci, snižování nákladů a s tím spojenou úspornost, kterou lidé v době extrémního zdražování energií vítají. To potvrzuje i Jiří Buchal. „Dřevostavby určitě posilují na úkor zděných staveb. Jsou energeticky úsporné a jejich výstavba trvá mnohem kratší dobu, takže se tam lépe řídí materiály,“ říká.

Dřevostavby růst cen ustojí

Dle Jiřího Buchala nastane u dřevostaveb cenová stagnace, zatímco u zděných staveb se dočkáme dalšího zdražování. Dřevostavby se v současnosti stávají řešením také pro developery. „Dřevostavbám paradoxně nahrává růst cen energií. Mnoho developerů nyní zjišťuje, že jim stavby nevychází, protože je tam třeba hodně energie na pálení cihel,“ komentuje šéf středoevropské jedničky na trhu. 

Ačkoliv se energetická krize na výrobě dřevostaveb podepisuje také, RD Rýmařov i v krizi hledá řešení. Podniká kroky ke snížení závislosti na energiích a vedoucích k větší soběstačnosti. Vzorem mohou být například investice do vlastní solární elektrárny. Otázkou zůstává, na kolik se firmám vyplatí minulé investice do úspor a zda pomocnou ruku v krizi podá i stát.

Budoucnost patří dřevu

Dřevostavby globálně poutají pozornost kvůli emisím skleníkových plynů. Při stavbě se tvoří méně emisí a dochází k nižší spotřebě energií než stavba z betonu či cihel. Ze dřeva se staví nejen bytové domy, ale i kancelářské budovy. I náš RD Rýmařov zaznamenává poptávku po bytových domech nebo přímo od měst pro komplexní řešení staveb. Pro zajímavost, nejvyšší dřevostavba světa se nachází v Norsku a pyšní se 18 patry. 

Celý článek si můžete přečíst online na Lidovky.cz nebo v tištěné verzi Lidových novin, jejíž sken naleznete zde

Další aktuality

More news