fbxl

Jiří Buchal hostem rozhovoru pro Peak.cz

10. 11. 2022

Generální ředitel našeho výrobního závodu RD Rýmařov byl hostem rozhovoru pro ekonomický online magazín Peak.cz. Mluvil zejména o dopadech energetické krize i inflace na stavební trh. Nastínil také kroky, které RD Rýmařov, největší středoevropský dřevostavitel, podniká směrem k energetické soběstačnosti. 

„Jen letošní objem investice do úspory energií u nás představuje téměř 55 milionů korun. Naštěstí jsme byli na situaci dobře připraveni,“ říká již na úvod Jiří Buchal. RD Rýmařov začal totiž reagovat na zvyšující se ceny stavebních materiálů i energií již na jaře. Hlavním cílem bylo zvýšit energetickou soběstačnost. A to se postupně daří. 

„Stavíme megawattovou fotovoltaickou elektrárnu, takže naše domy nebudou jen z udržitelného materiálu, ze dřeva, ale více než polovinu energie potřebnou na výrobu domů si sami vyrobíme. Zároveň jsme investicemi snížili spotřebu technologického tepla, vylepšili jsme zateplení a zavedli úsporná opatření,“ říká Jiří Buchal.

Energie nehýbou jen výrobou, v současné době je řeší také zájemci o bydlení. „Energetická úspornost bydlení je to jedno z nejčastějších témat. Proto do našich domů dáváme v ceně tepelné čerpadlo, fotovoltaickou elektrárnu nebo klimatizaci. U izolací jsme například přešli ze skelné vaty na minerální vaty, které jsou zdravější a mají mnohem lepší energetické i hlukové parametry. A pořád hledáme možnosti, jak provoz domu co nejvíce zefektivnit a zlevnit,“ vysvětluje Jiří Buchal.

Jak se inflace projevuje na poptávce po rodinných domech? Díky čemu se největšímu českému dřevostaviteli daří být na příští rok téměř vyprodaný? Na jaké trhy směřuje jeho další expanze? Jaké jsou predikce Jiřího Buchala ohledně vývoje inflace?

Nejen na tyto otázky nabídl rozhovor pro Peak.cz odpověď. Přečtěte si ho celý zde.

Další aktuality

More news