fbxl

Euro píše o boomu dřevostaveb

21. 10. 2022

Týdeník Euro se zaměřil na téma udržitelného developmentu a využívání dřeva jako stavebního materiálu. K možnostem a benefitům dřevostaveb se v článku vyjádřil Martin Skalický, vedoucí poradenského týmu naší skupiny Progresus, v jejímž portfoliu září RD Rýmařov.

V současné době se lidé během výstavby domu potýkají s celou řadou problémů. Rozestavěné projekty se mohou prodražit, zdržet, nebo dokonce pozastavit. Řešení lze nalézt v kombinovaných stavbách využívajících dřevo. „Developeři čím dál tím více projevují zájem o kombinované stavby. Kromě rychlé výstavby oceňují mnohaleté know-how našeho výrobního závodu a zejména dodání domů na klíč. Nemusí řešit problémy s koordinací subdodavatelů či výpadky dodávek,“ říká Martin Skalický.

Moderní skládačka

Mezi hlavní výhody dřevostaveb patří rychlost výstavby, a to již do měsíce, dále pak snížení stavebních nákladů a také menší dopad na okolní prostředí (snížení hluku, prašnosti, zásadní eliminace narušování půdy nebo zeleně). Benefitů dřeva si všímají také developeři, kterým tento způsob výstavby zásadně krátí náklady. „Díky prefabrikaci a kompletní výrobě našich domů ve výrobním závodu je hrubá stavba na pozemku postavena do několika dní jako taková moderní skládačka. Po dalších úpravách můžete v domě bydlet už do měsíce,” říká Martin Skalický s tím, že to by se u betonových nebo cihlových domů nepovedlo. 

RD Rýmařov díky své dlouholeté působnosti na trhu a vztahům s dodavateli mohl na nelehkou situaci na trhu zareagovat a spustit akci, v rámci které garantuje cenu domu i smluvený termín. A tak není divu, že každý měsíc navyšuje své výrobní kapacity. „Dřevostavby jednoduše zažívají veliký boom,” dodává Martin Skalický.

Dřevostavby se stávají vyhledávaným řešením úsporného bydlení v současné energetické krizi. Dřevo vyniká kromě klimatické neutrality také perfektními tepelně-izolačními vlastnostmi. „Dřevěný dům vytopíte mnohem rychleji než běžné cihlové domy, neboť nevytápíte masivní obvodové zdi, ale prakticky jen obytný prostor,” zakončuje Martin Skalický s tím, že provozní náklady se snižují také díky tepelnému čerpadlu a fotovoltaického systému, které mají domy RD Rýmařov zahrnuty v ceně. Dle jeho slov jsme v nové revoluční éře rychlého a udržitelného developmentu. 

Celý článek o revolučním zdravém bydlení si můžete přečíst v tištěné verzi, jejíž sken naleznete zde.

Další aktuality

More news