Aktuality

Záleží nám na tom, aby každý talent dostal šanci. Nejen o Vánocích

Téma

ESG

Publikováno

21. 12. 2022

Čtení

3 min

Sdílet

Motivovat mladé lidi k neustálému se zlepšování a využívání svého potenciálu. To je hlavním cílem mezinárodního programu DofE (Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu), do kterého se zapojuje nově i Progresus. Naše podpora směřuje do sociálního fondu, který zajišťuje, aby každý bez rozdílu mohl rozvíjet své nadání naplno. DofE v České republice motivuje už více než 7 000 mladých lidí ke komplexnímu rozvíjení svých schopností. Zapojeno je do něj celkem 304 institucí. Jednou z nich je i dětský domov Solenice, kam jsme se společně vydali a strávili zde krásný předvánoční den plný emocí.

„Jsem ráda, že DofE zprostředkoval tento krásný den a naše spolupráce má širší rozměr. Samozřejmě je důležité, že děti jsou zapojeny do programu, v rámci kterého se komplexně rozvíjejí a pokořují své cíle, ale neméně důležitý je pro ně i čas, který jim někdo věnuje a plní jim přání právě o Vánocích,“ říká ředitelka dětského domova Solenice, Olga Vernerová.

Její slova doplňuje relationship manažerka programu DofE, Martina Machová: „Jsme nesmírně potěšeni, že se do našeho programu zapojují vedle základních nebo středních škol i dětské domovy. Většina z nich má omezenou kapacitu na to, aby dětem umožnily věnovat se jejich zálibám. Program DofE jim s tímto pomáhá. I díky podpoře ze sociálního fondu můžeme mnohým dětem splnit jejich přání, aby se věnovaly tomu, v čem chtějí něčeho dosáhnout. Absolvování programu může mladým lidem také pomoci je připravit na zvládání překážek, které mohou čekat po opuštění dětského domova.“

Účastníci programu DofE se pravidelně věnují aktivitám dle svého výběru ve 3 oblastech. Těmi jsou dovednost (může jít o učení se cizího jazyka, hru na hudební nástroj nebo třeba programování), pohyb a dobrovolnictví. Pak už si stačí jen stanovit cíle, které účastníka dostatečně motivují, a vybrat délku programu (minimum je 6 měsíců). Svůj progres účastníci sledují v aplikaci, kam své činnosti pravidelně zaznamenávají. Zakončením celého programu je expedice s partou spolužáků, kamarádů a dospělým vedoucím. Pomyslnou třešničkou na dortu je získaný certifikát, který ocení nejen vysoké školy, ale i budoucí zaměstnavatelé.

Děti v dětském domově Solenice si v rámci programu DofE nejčastěji vybírají z dovedností vaření a pečení, v pohybu běh, turistiku či taneční choreografie a dobrovolně chodí např. na blízkou farmu pečovat o zvířata. Do programu se takto zapojilo už 12 účastníků.


„V Progresus jsme přesvědčeni, že každý talent by měl dostat příležitost k rozvoji. Program DofE umožňuje objevovat i ty skryté. Mladým lidem dává absolvování programu jedinečný impuls k tomu, jak ještě před nástupem do první práce nebo na vysokou školu začít naplno využívat svůj potenciál a jít si za svými cíli,“ říká Lukáš Zrůst, spolumajitel Progresus.

Jsme nesmírně rádi, že jsme mohli navštívit dětský domov, který je do projektu DofE přímo zapojený, strávit v Solenicích krásný den plný emocí, a hlavně udělat dětem radost.

Ať jsou i vaše Vánoce plné úsměvu a šťastných společných chvil!

DofE:

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu je program cílící na mladé lidi ve věku 14–24 let, který si klade za cíl rozvoj osobnosti a charakteru účastníků bez ohledu na sociální původ či fyzický stav. Posláním tohoto programu je v mladých lidech probouzet a posilovat kreativitu, odolnost a v neposlední řadě také sebedůvěru prostřednictvím čtyř vzájemně provázaných oblastí, kterými jsou rozvoj talentu, sportu, dobrovolnictví a dobrodružná expedice. Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, zkráceně DofE, je program s bohatou historií, který začal pomáhat mladým lidem v roce 1956, kdy jej založil manžel královny Alžběty II. princ Philip. Během doby fungování se do programu DofE postupně zapojilo přes 145 zemí světa a ročně se ho zúčastní přes milion mladých lidí. V České republice si program momentálně plní na 7 000 studentů prostřednictvím místních center, kterých je nyní v České republice více než 300. Funkci těchto místních center plní mimo základní, střední a vysoké školy také instituce, jako jsou dětské domovy, domovy dětí a mládeže, výchovné ústavy či sportovní kluby.