Aktuality

Martin Skalický v rozhovoru pro Euro

Téma

Rezidenční development

Publikováno

07. 11. 2022

Čtení

3 min

Sdílet

Týdeník Euro zveřejnil rozhovor s předsedou našeho poradenského týmu Martinem Skalickým. Zaměřil se nejen na téma udržitelného developmentu, jehož důležitost si postupně uvědomují velcí i menší developeři. Řeč zamířila také k dřevostavbám z našeho závodu RD Rýmařov a jejich zásadním benefitům v době energetické krize. Nebylo opomenuto ani družstevní a nájemní bydlení, se kterým ostatně počítáme i v našich developerských projektech.

Dřevostavby v současné době udávají jasný směr udržitelného stavitelství. Jejich popularita rok od roku roste. Každý šestý dům v České republice je právě ze dřeva. O zvyšování tohoto podílu se snaží i náš výrobní závod RD Rýmařov, který za dobu své existence realizoval už přes 26 000 staveb.

„Dřevo je plně obnovitelný materiál, vytváří zdravé a příjemné prostředí k životu a práci, navíc váže obrovské množství CO2, zmiňuje v rozhovoru Martin jeden z klíčových benefitů dřevostaveb. Domy RD Rýmařov jsou vyhledávaným řešením bydlení nejen díky své klimatické neutralitě, ale také díky rychlosti výstavby a energetické efektivitě. Tepelná čerpadla a fotovoltaika jsou jejich základní výbavou.

Dřevostavba není srub

Martin v rozhovoru také vyvrací jeden z mýtů, který je s dřevostavbami spojován. „Dřevostavba není srub. Dnes často u moderní dřevostavby nepoznáte materiál, pokud není úmyslně přiznaný. Dřevostavbu bychom přesněji měli označovat jako kombinovanou stavbu, protože se samozřejmě nepoužívá pouze dřevo, jakkoli zůstává nosným materiálem,“ vysvětluje.

Dřevo stoupá výš

Dřevo se jako stavební materiál neprosazuje jen u bytových či rodinných domů. V zahraničí vznikají v posledních letech také výškové budovy, které dřevo využívají. Naším cílem je takovou budovu postavit i v Česku. „Snem skupiny Progresus je dřevěný mrakodrap. Momentální české zákony to neumožňují, ale například ve Vídni už jeden takový stojí,“ dodává Martin s tím, že ze dřeva lze u nás zatím stavět pouze do 4 pater. Změnou předpisů si však muselo projít i zmíněné Rakousko. Věříme, že k tomu brzy dojde i u nás a budeme moci stavět výš.

Jak energetická krize hýbe stavebním trhem?

I této otázce se Martin v rozhovoru věnuje. Zmiňuje například konkrétní kroky, které jsme podnikli v našem výrobním závodu RD Rýmařov ke snížení závislosti na plynu i elektřině. „Zásadní byla investice do vlastní solární elektrárny,“ říká.

Dostupné bydlení

Vysoké ceny hypotečních sazeb v současné době znemožňují mnoha lidem dosáhnout na vlastní bydlení. Martin v rozhovoru zmiňuje možná řešení. Jako alternativu osobního vlastnictví uvádí družstevní bydlení, které by naše developerské projekty chtěly nabízet. „Právě v době turbulentního trhu hypoték jde o cestu pro klienty, co na hypotéku nedosáhnou. Družstevní podíl splácíte postupně, ten dluh je před vámi přesně definován, ale nemusíte se bát, že by se vám výše splátky kvůli končící fixaci měnila jako u hypotéky,“ vysvětluje Martin.

Jak se v současnosti mění role developerů?

Martin se v rozhovoru rovněž systematicky věnuje současným proměnám na poli developmentu. Do něj se čím dál více začínají promítat ESG závazky, které si uvědomují menší i větší developeři.

„Už nejde o to, že postavím a odcházím, ale intenzivně se hledá společenská shoda s místními zastupiteli, občany atd. Role developera se posouvá a rozšiřuje. Jde primárně o komplexní službu klientům i obci, ať už jde o komerční nemovitosti, nebo bytový objekt. Jako developer máte závazky vůči společnosti i životnímu prostředí,“ uvádí Martin. To si ostatně uvědomujeme i my v Progresus. V našich developerských projektech počítáme s bohatým komunitním životem, občanskou vybaveností i udržitelnou výstavbou, která využije dřevo.