Aktuality

Janka Borončová o budoucnosti dřevostaveb a nových příležitostech

Téma

Rezidenční development

Publikováno

12. 05. 2024

Čtení

2 min

Sdílet

Ředitelka realitního developmentu skupiny Progresus Janka Borončová poskytla rozhovor pro magazín Estate a Business, ve kterém predikuje rostoucí podíl dřevostaveb mezi bytovými i kancelářskými budovami.

Dřevostavby dnes patří mezi klíčové součásti udržitelného developmentu. Mimo přirozené výhody dřeva jako stavebního materiálu, tedy jeho odolnost a vázání CO2, je nesporným benefitem také možnost prefabrikace domů v krytých halách. Výrobou dílů v kontrolovaném prostředí je dokážeme připravit s přesností na milimetry. To nám umožňuje rychlost a eliminaci chyb při montáži na stavbě, říká Janka Borončová. Díky bezprašnosti realizace dochází také k minimalizaci negativních aspektů výstavby pro sousedy a okolí.

Rozhovor se věnoval i uvolnění legislativy týkající se vícepodlažních dřevostaveb, které přináší nové příležitosti v jejich developmentu s potenciálem rychle zlepšit kvalitu bydlení až tisíců lidí: Je skvělé, že se v Česku konečně podařilo prolomit limit čtyř podlaží a můžeme výškové dřevostavby s klidem zařazovat do našich rezidenčních projektů, aniž bychom museli počítat s delším povolováním nebo jinými komplikacemi. Progresus prostřednictvím vlastního výrobního závodu RD Rýmařov navíc už s takovými stavbami má zkušenosti z Česka i ze zahraničí. Oblíbený je například vídeňský projekt čtyřpodlažních bytových dřevostaveb v Seefeldergasse z roku 2014.

Věříme, že se podíl dřevostaveb bude v následujících letech zvyšovat nejen u rodinných domů, ale že zažijeme i velký rozvoj bytových i kancelářských budov, které budou využívat synergií těch nejlepších udržitelných materiálů,“ predikuje Borončová. Jak je to s certifikací udržitelnosti dřevostaveb a jaké je ekonomické porovnání s klasickou výstavbou? Přečtěte si kompletní rozhovor zde.